Um diese Seite optimal nutzen zu können, sollte die Verwendung von Cookies in Ihrem Browser aktiviert/erlaubt sein.SHS_COOKIES_CHECK_MESSAGE_TEXT_LINK
Ich stimme zu. X
O firmie Złoto i srebro jadalne filmy
Darmowa wysyłka
Deutschland od 100,- €
EU od 200,- €
0Koszyk

Agaty polerskie

W technice złocenia na pulmencie do polerowania złota na wysoki połysk potrzebne są najwyższej jakości narzędzia polerskie. Wyjątkowo niezawodnym i nadającym się do tego typu prac narzędziem jest agat. Jest to kamień półszlachetny charakteryzujący się bardzo dużą twardością. Umieszczony jest w metalowej skuwce, aby można go było wygodnie trzymać w dłoni i prowadzić. Skuwka przytwierdzona jest z kolei – tak jak w przypadku pędzli – do drewnianego trzonka. Tak wykonane narzędzie nazywane jest agatem polerskim.

Agat polerski występuje w różnych kolorach naturalnych – od białego po brązowy. Kolor agatu nie ma wpływu na jego zastosowanie. Przy zakupie agatu polerskiego należy kierować się jego kształtem, biorąc pod uwagę właściwości pozłacanej powierzchni. Agaty mogą być zarówno proste, jak i wygięte na różny sposób. Oprócz tego mogą mieć różną grubość. Kształt i grubość agatu polerskiego decydują o jego zastosowaniu. Za pomocą grubego i szerokiego agatu można bez trudu polerować duże powierzchnie, natomiast wygięty agat świetnie nadaje się do polerowania złota w rogach, na przykład ram obrazów, lub w zagłębieniach charakterystycznych dla rzeźb. Im węższy agat polerski, tym bardziej nadaje się do polerowania nierównych powierzchni.

Przed przystąpieniem do polerowania pozłoconej powierzchni za pomocą agatu polerskiego należy upewnić się, że jest ona sucha. Pulment ma charakter elastycznego podkładu pod złocenie, który zapobiega powstawaniu zarysowań oraz innych uszkodzeń na złocie w trakcie polerowania. Polerowana agatem cienka warstwa złota na pulmencie uzyskuje wyjątkowo intensywny połysk. Agat należy dociskać w każdym miejscu z jednakową siłą, aby płatki złota nie gniotły się. Przed przystąpieniem do polerowania agat polerski należy oczyścić i zmatowić. W trakcie polerowania agat również pokrywa się złotem. Należy je usunąć z narzędzia po zakończeniu prac. Aby zapobiec powstawaniu zarysować i innych uszkodzeń, należy przechowywać agaty polerskie w bezpiecznym miejscu.